Autentickosť Niny Retzer vo vás bude doznievať ešte veľmi dlho. Tým, čo hovorí, tým je, tým žije a to aj tvorí. S vkusom, nie okázalo a napriek tomu si ju každý všimne. A také sú aj jej kimoná.
S návrhmi začínala už v detstve
Kimono vyzdvihne prednosti a skryje nedostatky
Čím Nina žije, to aj šije
Za mesiac Nina navrhne a ušije 40 kimon
Balenie svojich výrobkov vníma ako ich súčasť a spôsob prezentácie
Aké obaly využíva Nina Retzer?
Budúcnosť v móde je o spomalení
Návrhárka, ale aj mama
S návrhmi začínala už v detstve
„Nepamätám si, že by to bolo niekedy inak,“ začína rozprávanie Nina. Už v detstve kreslila princezné, neskôr navrhovala vlastné modely. Nasledovala výtvarná a návrhársky krúžok. A ako mnohí dizajnéri, ani ju neobišli módne časopisy, v ktorých listovala miliónkrát, aby odsledovala všetky detaily. „Ešte niekedy na základnej škole som uprosila rodičov, aby mi predplatili časopis Eva,” spomína s úsmevom.
Zlom vo vnímaní módy ako niečoho, čomu sa chce naplno venovať, nastal až počas materskej, kedy nebolo možné kúpiť pre deti vkusné a jednoduché sety na oblečenie a spanie. „Začala som šiť počas toho, ako som bola doma s deťmi. Len tak pre radosť a ľuďom sa to páčilo. Dopyt bol veľký a ja som si uvedomila, že ma to môže asi aj živiť.“ Začínala s kimonami pre deti, kým sa neozvali mamy týchto detí a iné zákazníčky, ktoré chceli kimoná aj pre seba.
Kimono vyzdvihne prednosti a skryje nedostatky
„Fascinuje ma, aké je kimono jednoduché, strohé a ako krásne vyzerá. To, ako pôsobia ľudia, ktorí kimono nosia. Kimono nie je nikdy nevkusné, to by ste sa museli veľmi snažiť,“ popisuje Nina, prečo sa rozhodla práve pre tento typ odevu. Kimono podľa nej vyjadruje jasný názor, ale pritom slúži svojmu nositeľovi. Dokáže vyzdvihnúť prednosti a skryť nedostatky.
„Kimono nie je nikdy nevkusné. To by ste sa museli veľmi snažiť.“
Kimonom Nina reaguje aj na to, aký pocit chcú mať ľudia vo svojom oblečení, a to sa im snaží ponúknuť. Ako sama vraví: „Myslím, že chcú byť uvoľnení, vyzerať príťažlivo a stále zostať samým sebou.“
Čím Nina žije, to aj šije
Nina sa nepúšťa do šitia vecí, ktoré nekorešpondujú s jej základnou ideou a ponukou. „Nebojím sa odmietnuť to, s čím nie som stotožnená alebo mám pochybnosti o výsledku, nech ma osloví hocikto,“ hovorí. Veľmi podobne si vyberá aj spolupráce: „Súhlasím vždy, ak ide o spoluprácu s ľuďmi, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke, ktorých prácu obdivujem alebo sa mi veľmi páči. A hlavne hovorím áno tam, kde vidím, že viem prispieť, aby bol výsledok kvalitný a celé to dávalo zmysel.“
„Nebojím sa odmietnuť to, s čím nie som stotožnená alebo mám pochybnosti o výsledku, nech ma osloví hocikto.“
Všetky farby mora či prírodný, kvalitný a príjemný pre zmysly ako kašmír, ľan, hodváb, jemná bavlna - to sú preferencie Niny Retzer. Kimono preto odráža nielen to, čo chcú jej zákazníci, ale aj čo má rada ona sama. „Spoločným menovateľom toho, čo najradšej nosím, je voľnosť. Oversize. Najlepšie mi je v šatách, voľných nohaviciach a veľkej košeli.“
Nina sa sama pri sebe vyhýba kombinácii červenej a čiernej. Tá jej vyznieva až príliš vulgárne. Strihovo zas veciam, ktoré zvýrazňujú oblasť bokov. Je však ešte niečo, čo jej nie je po chuti: „Zatiaľ nevidím dôvod a snáď sa mi nikdy neprihodí nič také, čo ma donúti obliecť si vtipné tričko s nejakým názorom, motivačným sloganom alebo dobrými radami pre ostatných.“
Za mesiac Nina navrhne a ušije 40 kimon
Nemá dielňu. Šije doma. Nemá ani e-shop či kamenný obchod. Predáva zásahom na Instagrame a referenciami spokojných zákazníkov. Svoju prácu neberie ako biznis aj keď ju živí. Dáva prednosť ľudskému a individuálnemu prístupu. „U mňa nemá zmysel šiť veľa kusov dopredu. Oveľa lepšie je šiť každý kus osobitne, priamo pre zákazníčku podľa jej predstáv, aj keď to dlhšie trvá,” vysvetľuje Nina a zároveň dodáva: „Vnímam potreby svojich zákazníčok, lebo to robím pre ne.“ Za mesiac tak ušije namiesto stoviek kimon poctivých a jedinečných 40.
„Myslím, že ľudia chcú byť uvoľnení, vyzerať príťažlivo a stále zostať samým sebou.“
Balenie svojich výrobkov vníma ako ich súčasť a spôsob prezentácie
Obal by mal podľa návrhárky korešpondovať s filozofiou tvorcu a predajcu: „Vie povedať veľa o tom, ako vnímame svoju prácu aj aké máme hodnoty.“ Nina preto svoje šaty starostlivo balí do hodvábneho papiera, následne do recyklovaných krabíc, ktoré vyberá podľa veľkosti objednávky a šiat.
„Balenie vie umocniť radosť. Ukazuje, že si niekto dal naozaj záležať, aby bolo všetko, ako má byť.“
„To, ako zákazník dostane svoje šaty a moment rozbalenia balíka, je pre zážitok z kúpy šiat šitých na mieru veľmi dôležitý. Balenie vie umocniť radosť. Ukazuje, že si niekto dal naozaj záležať, aby bolo všetko, ako má byť.“
Aké obaly využíva Nina Retzer?
- ochranné kartónové krabičky
- bublinkové obálky
- papierové obálky
- hodvábny papier
- papierová lepiaca páska
- stretch fólia
Budúcnosť v móde je o spomalení
Móda nemá nikomu ubližovať. Udržateľnosť a vzťah k našej Zemi by mala byť samozrejmosťou, ktorú všetci zohľadňujú a uprednostňujú. K čomu Nina zároveň hovorí: „A veľmi by som chcela, aby haute couture bola opäť umelecky hodnotná, obdivuhodná, luxusná. Smer by nemali určovať ľudia, ktorí majú najviac followerov, ale tí, ktorí majú vzdelanie a talent.“
Svojich zákazníkov považuje v tomto ohľade ako uvedomelých. Aj vďaka tomu, že si ľudia uvedomujú dopady svojich rozhodnutí a konania, môže podľa nej existovať aj jej značka: „Že vôbec mám pre koho šiť, je úžasné. Oveľa viac ľudia premýšľajú nad tým, čo nosia a kde míňajú peniaze. Neviem, či z toho bude niekedy mainstream, či je to vôbec možné, ale osveta je výrazná a ľudia sa zmenili. Veľmi ma to teší.“
Návrhárka, ale aj mama
Nina je aj mamou a deň sa jej preto netočí len okolo návrhov, šitia a komunikácie so zákazníkmi. Veľmi intenzívne vníma aj túto svoju rolu: „Môj najväčší sen je žiť čo najspokojnejšie, aby moje deti vedeli, že ich ľúbime a mali pokojné detstvo. Aby som nemusela nič ľutovať a mohla si povedať, že v daný moment som urobila najlepšie, ako som vedela. A hlavne je mojím snom, aby moje deti žili vždy v bezpečí,“ uzaviera rozhovor Nina.