Barbora Puškáčová z Le Miam

Barbora-Yoann-LeMiam>

Cukrárka Barbora Puškáčová: „Sladkosť, to je čas, ktorý sa zrazu zastaví a mám ho len pre seba.“ Barbora spoločne s priateľom Yoannom žijú svoj sladký život a rozhodli sa ho priniesť aj do Bratislavy každému, kto navštívi ich patisseriu Le Miam. V seriáli, ktorý vám prinášame na našom blogu zo sveta obalov, zbierame príbehy slovenských a českých výrobcov a ich produktov. O svojej ceste k sladkému, ale aj ceste francúzskych dezertov k zákazníkom sme sa rozprávali s cukrárkou a spolumajiteľkou bratislavskej patisserie Barborou Puškáčovou.

Vznik prvej bratislavskej patisserie Le Miam
Patisserie je nielen o rokoch praxe
Cukrári Barbora a Yoann z bratislavskej patisserie Le Miam
Aké obaly využívajú cukrári z Le Miam?
Precíznosť nielen v zákuskoch ale aj v interiéri cukrárne
Pekné sa zrkadlí aj v interiéri patisserie Le Miam
Radosť z práce prinášajú zákazníci
Aj zákusok je možné darovať

Vznik prvej bratislavskej patisserie Le Miam

Cukraren LeMiam

Okolo sladkého sa Barbore točí svet. Zanechala kanceláriu, marketing, ale aj prácu letušky a namierila si to priamo do Paríža - mekky gastronómie. Po niekoľkých rokoch sa spoločne so svojím priateľom Yoannom rozhodli priniesť francúzsku sladkú kuchyňu na Slovensko. Otvorili si cukráreň, kde vystavujú a ponúkajú to, čo ich naučili roky praxe a trpezlivosti, ale aj odvaha experimentovať.

Patisserie je nielen o rokoch praxe

Cukrárska práca v Le Miam

To, čo je typické pre Barboru a Yoanna, a teda aj ich Le Miam, sú hodiny strávené pri sladkom. Vyberajú a investujú do kvalitných surovín, skúšajú, kombinujú a zdokonaľujú, kým nie sú s výsledkom spokojní.

„Suroviny sú, samozrejme, základ. No a potom sú to roky praxe.“ Rozmanitosť a inšpiráciu prenášajú z bežného života do kuchyne. „Inšpirácia je naozaj všade, stačí byť len vnímavý a nebáť sa vyskúšať kombinácie, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nekompatibilné,“ dodáva Barbora.

Cukrári Barbora a Yoann z bratislavskej patisserie Le Miam

Cesta k vlastnej cukrárni nebola len tak na lusknutie prstov. Barbora aj Yoann sa učili od tých najpovolanejších. Po príchode do Paríža objavila Barbora jeho gastronómiu, hlavne cukrárstvo. „Bola to láska,“ spomína.

Barbora Puškáčová z LeLiam

Aby sa k nemu dostala čo najbližšie, absolvovala gastronomickú školu Ferrandi a za tri nasledujúce roky prešla michelinskou, rodinnou ale aj obrovskou cukrárňou. A spoznala Yoanna s rovnakou vášňou pre sladké. Rozhodli sa odísť na Slovensko.

Aké obaly využívajú cukrári z Le Miam?

Precíznosť nielen v zákuskoch ale aj v interiéri cukrárne

Nie na všetko zatiaľ našli odvahu a niečo si ešte nechávajú na neskôr, keď sa ľudia na Slovensku viac otvoria chutiam. Primárne to súvisí s odvážnymi kombináciami alebo netradičnými surovinami, ktoré sú vo svete bežné. „Ide hlavne o kombinácie ovocia a zeleniny pre sviežosť alebo používanie rôznych čerstvých byliniek, napríklad koriandru,“ vypočítava Barbora to, čo majú ešte vo svojom šuplíku nápadov.

„Inšpirácia je naozaj všade, stačí byť len vnímavý a nebáť sa vyskúšať kombinácie, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nekompatibilné.“

Zmena ale postupne prichádza a vidia ju aj cukrári z Le Miam: „Myslím, že ľudia si radšej doprajú niečo, čo si nevedia urobiť doma vo vlastnej kuchyni, chcú mať na tanieri niečo naozaj pekné a chutné a hlavne chcú mať istotu, že je to z kvalitných surovín.“

Pekné sa zrkadlí aj v interiéri patisserie Le Miam

Do drobných detailov premyslená cukráreň vznikla vďaka kamarátom z architektonického ateliéru noiz.sk. „Chceli sme, aby sa zákazníci u nás cítili príjemne.“ Barbora s Yoannom v symbióze s architektmi išli však ešte ďalej.

sladkosti Le Miam

Svoje zákusky v patisserii vystavujú ako klenoty v atmosfére veľkomesta. Medzi cukrárňou a výrobňou je len veľmi jemná hranica v podobe vitríny naplnenej farebnými sladkosťami. Zákazníci si tak nevychutnávajú len zákusky, ale aj výrobu a vôňu v priamom prenose.

Radosť z práce prinášajú zákazníci

Gastro podnikanie na Slovensku nie je úplne najjednoduchšie. Od toho, aké všetky štandardy musí prevádzka spĺňať až po nedostatok surovín a kvalifikovaných ľudí. Barbora a Yoann žijú svojou cukrárňou. Vystupujú zo svojej komfortnej zóny a deň čo deň sa snažia podať čo najlepší výkon. „Bežný deň sa u nás začína o 6:30 ráno. V tom čase pripravujeme a pečieme pečivo, dokončujú sa dezerty a začínajú prípravy na ďalší deň,“ hovorí Barbora.

Yoann z ptisserie Le Miam

Kým Yoann sa venuje pečivu, Barbora chystá makrónky a spoločne sa stretávajú niekde v strede pri príprave dezertov.

Situácia sa ale nedávno zmenila. Barbora sa venuje bábätku a popri tom stíha akurát back office cukrárne. „Pečiem teraz veľmi málo a musím povedať, že mi to chýba. Radšej som v kuchyni ako za počítačom.“ Všetko sa dá ale zvládnuť, keď vidia výsledok ich práce na tvárach zákazníkov. Ak majú radosť oni, majú radosť aj cukrári z Le Miam.

Aj zákusok je možné darovať

„Sladkosť, to je čas, ktorý sa zrazu zastaví a mám ho len pre seba,“ to je odpoveď Barbory na otázku, čo pre ňu samotnú znamená sladké. Aby si aj iní ľudia ukradli chvíľku pre seba a vychutnali si zákusky nielen v patisserii, ale aj doma, či kdekoľvek sa rozhodnú, Barbora s Yoannom vymysleli skvelý spôsob, ako ich zabaliť.

Obaly Le Miam

„Po dlhšom premýšľaní a hľadaní tej najlepšej krabičky sme si dali urobiť krabičky na mieru v packpack. Sú nelepené, z certifikovaného potravinárskeho papiera a spotrebúvajú minimum papiera. A čo je dôležité, sú skvelé na prenos. Okrem toho vždy kladieme zákusok na podložku, aby sa v krabičke nehýbal, nepoškodil sa pri preprave a dalo sa s ním jednoducho manipulovať. V krásnom balení sa ukrýva krásny dezert,“ uzatvára rozhovor s úsmevom Barbora.