Viete, čo majú spoločné "kurčatovka", "tovarák", "ambaláž" a "škatla"? Okrem toho, že sú to názvy pre papierové obaly, spája ich aj jedno tajomstvo: skrývajú v sebe príbehy minulosti a spomienky na staré dobré časy. Predstavte si tie časy, keď sa v "kurčatovke" nenosili len koláče, ale aj sliepky (dúfame, že nie naraz 😉), a keď sa s "tovarákom" chodilo na nákupy do Jednoty. A čo tá všemocná "škatla"? Tá sa používala snáď na všetko.
A verte či nie, aj dnes sa s týmito názvami môžete stretnúť – napríklad v našom e-shope, ktorý je vlastne taká moderná "papiernica" (alebo "papierňa", ak chcete). Nájdete u nás všetko od krabíc na zákusky (áno, aj tie "kurčatovky") až po papierovú výplň. Dokonca aj "škatulečka od liekov" tu má svoje miesto, hoci dnes ju už častejšie voláme "liekovka".
V našom e-shope sa snažíme porozumieť každému zákazníkovi, či už je to nostalgický "boomer" alebo moderný "zoomer". Poďme sa teda spoločne ponoriť do sveta zabudnutých slov a objaviť čaro starých aj nových výrazov pre naše papierové obaly.
Kurčatovka: Krabica s tajomným pôvodom
Škatuľa a Škatla: Univerzálny obal pre všetky generácie
Liekovka: Papierová schránka s dôležitým poslaním
Mastný papier: Klasika v kuchyni
Tovarák: Nostalgická spomienka na papierové tašky
Drevitá vata- Ekologická a mäkká ochrana
Škatule od všetkého: Od topánok po cukor
Ambaláž: Keď obal znie vznešenejšie
Kurčatovka: Krabica s tajomným pôvodom (a možno aj s perím)
"Kurčatovka" - už len samotný názov evokuje úsmev a zvedavosť. Najčastejšie sa používa ako označenie pre nízku papierovú krabicu so širokým dnom, v ktorej babičky nosili koláče na nedeľné návštevy, a dodnes sa v nej prenášajú zákusky, torty a iné cukrárenské výrobky. Ale prečo sa volá práve "kurčatovka"? Nuž, to je otázka, na ktorú nepoznáme jednoznačnú odpoveď ani po 20 rokoch praxe v obalovom priemysle.
Možno sa v nej kedysi naozaj prenášali živé kurčatá? Alebo to má niečo spoločné s tvarom krabice, ktorý pripomína kurník? Ďalšia teória hovorí, že krabica bola pôvodne určená na prenášanie väčšieho množstva malých predmetov, podobne ako kurník pojme veľa kurčiat. Nech je pravda akákoľvek, "kurčatovka" ostáva záhadou zahalenou rúškom tajomstva (a možno aj trochou peria). 😉 Aby sme nezabudli, kurčatovka má samozrejme aj svoje špecifické označenia: Malá kurčatovka, alebo kurencová krabička sa napriek zavádzajúcemu názvu aj tak najčastejšie používajú ako prepravky na zákusky.
V minulosti sa krabice na zákusky vyrábali ručne a zdobili sa rôznymi ornamentami a maľbami. Dnes sa síce väčšinou vyrábajú strojovo, ale stále si zachovávajú svoj pôvab a eleganciu. V našom e-shope nájdete "kurčatovky" rôznych veľkostí a dizajnov, od jednoduchých bielych až po farebné s potlačou.
Ako ju hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: "Kurčatovka? To je predsa jasné, nie?" Pre nich je to úplne bežný názov, s ktorým vyrastali.
- Generácia X a Millennials: "Kurčatovka? Hmm, to mi niečo hovorí... Aha, už viem! V tom mi babka nosila koláče!" Možno si na tento výraz spomenú s trochou nostalgie.
- Zoomers: "Kurča... čo? To ako vážne? Dajte mi radšej krabicu na koláče, prosím." Pre túto generáciu je "kurčatovka" skôr exotický výraz.
Škatuľa a Škatla: Univerzálny obal pre všetky generácie
"Škatuľa" a "škatla" sú dva výrazy pre papierové krabice, ale "škatuľa" je jednoznačne tá, ktorú počuť častejšie. Obe slová však označujú praktický a univerzálny obal, ktorý sa používa na balenie a skladovanie rôznych predmetov. Dnes už slovo škatla takmer nepočuť, škatlu vytlačil názov krabica a to je tiež veľmi zaujímavá historka. Slovo "krabica" má totiž zaujímavý pôvod, ktorý siaha až do praslovančiny!
Slovo "krabica" pochádza z praslovanského základu korbъ-, ktorý znamenal "kôš" alebo "nádoba". Z praslovanského základu korbъ- vzniklo v slovenčine slovo krab, a z neho pomocou prípony -ica vzniklo slovo krabica. Pôvodne slovo "krabica" označovalo "kôš na chlieb" alebo "nádobu na obilie". Neskôr sa jeho význam rozšíril na "pevný obal na uschovávanie rozličných vecí". Zaujímavé je, že slovo "krabica" bolo dlho považované za nespisovné a v spisovných prejavoch sa odporúčalo používať slovo "škatuľa".
Najväčšia papierová škatla na svete bola vysoká ako päťposchodová budova! Bola vyrobená v roku 2017 v Číne a slúžila na prepravu obrovského plyšového medveďa. No jasné, najväčšia škatla musí byť z Číny!
Ako ich hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: "Škatuľa, prosím. A poriadna, nech sa do nej zmestí všetko!" "Škatuľa" je pre nich prirodzený a bežne používaný výraz.
- Generácia X a Millennials: "Krabica? Jasné, hlavne nech je pevná a má pekný dizajn." Pre nich je dôležitá funkčnosť aj estetika.
- Zoomers: "Škatuľa…Mysliš box na…? Jasné, potrebujem takú stredne veľký, ideálne nech mi to matchuje s mojim brandom. A dajte mi k tomu aj nejaký ten washi tape, nech si ju môžem ozdobiť."
Liekovka: Papierová schránka s dôležitým poslaním
"Liekovka" - v našej papierni to je papierová krabička, ktorá má dôležité poslanie: chrániť lieky a informovať o ich použití. Na "liekovky" sa totiž tlačia dôležité informácie o liekoch, ako je dávkovanie, zloženie a upozornenia. A to sa ich tam musí zmestiť veľa. Čo sa nezmestí na obal liekovky ide do príbalového letáku - malým písmom natlačíme na liekovku všetky potrebné informácie.
Prvé papierové krabičky na lieky sa objavili už v 19. storočí. Vtedy sa však lieky balili najmä do sklenených fľaštičiek a papierové krabičky slúžili len ako vonkajší prepravný obal.
Dnes sa papierové "liekovky" používajú oveľa častejšie
a sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. Legislatíva vyžaduje uvádzať veľké množstvo informácii spolu s predávaným výrobkom - liekom, čo už etiketa na flaštičke nedokáže zabezpečiť. Riešením je teda štandardizovaná papierová krabička vhodná na lieky, ale aj kozmetiku či rôzne suplementy.
Ako ju hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: "Liekovka" je pre nich jasná voľba.
- Generácia X a Millennials: Používajú "liekovku", ale aj "krabica na lieky" alebo "škatuľka na lieky".
- Zoomers: Títo digitálni domorodci skôr hľadajú "pill box", "medicine box" alebo "box na lieky".
Mastný papier: Klasika v kuchyni
"Mastný papier" - už len ten názov znie tak trochu... mastne. 😉 Ale nebojte sa, tento papier nie je naozaj mastný, len je tak trochu "nezmar" s dlhou históriou. Viete, že kedysi sa používal nielen na pečenie, ale aj na balenie masla a slaniny? A priznajme si, v dnešnej dobe, keď všetci "googlime" všetko možné, je celkom vtipné predstavovať si, ako ľudia do vyhľadávača píšu "mastný papier". 😁 (A možno pri tom majú aj trochu mastné prsty od koláčov... 😉)
"Mastný papier" je papier, ktorý je upravený tak, aby bol odolný voči mastnote a oleju. Používa sa najmä v kuchyni na pečenie, varenie a balenie potravín. "Mastný papier" je skvelý pomocník pri pečení koláčov, sušienok a iných dobrôt, pretože zabraňuje prilepeniu pečiva na plech.
"Mastný papier" sa vyrába potiahnutím papiera voskom alebo silikónom. Vďaka tomu je odolný voči mastnote, vode a vysokým teplotám. V našom e-shope nájdete mastný papier v rôznych veľkostiach a druhoch, vhodný na pečenie, varenie aj balenie potravín.
Ako ho hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: "Mastný papier" je pre nich tradičný a osvedčený výraz.
- Generácia X a Millennials: Používajú výraz "mastný papier", ale aj novšie výrazy ako "papier na pečenie" alebo "pergamenový papier".
- Zoomers: Môžu používať výraz "mastný papier", ale častejšie hľadajú "papier na pečenie" alebo "baking paper".
Tovarák: Nostalgická spomienka na papierové tašky
"Tovarák" je veľká papierová taška, ktorá sa kedysi používala na nosenie nákupu z obchodu. Dnes už "tovarák" takmer vymizol z našich ulíc, ale spomienka naň pretrváva. Bol to symbol jednoduchosti a praktickosti, a pre mnohých je spojený s nostalgickými spomienkami na detstvo.
Najväčšia papierová taška na svete bola vyrobená v roku 2015 v Anglicku a mala dĺžku 22,5 metra, šírku 15,4 metra a hĺbku 3,36 metra! 😲 To by bol "tovarák. V našom e-shope síce takéto gigantické "tovaráky" nenájdete, ale máme široký výber papierových tašiek rôznych veľkostí a dizajnov, vhodných na nákupy, darčeky aj reklamné účely.
Ako ho hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: "Tovarák" je pre nich bežný a zrozumiteľný výraz.
- Generácia X a Millennials: Možno si na tento výraz spomenú z rozprávania starých rodičov alebo z historických filmov.
- Zoomers: Pre túto generáciu je "tovarák" pravdepodobne neznámym pojmom. Ak by ho hľadali, použili by skôr výrazy ako "papierová taška" alebo "nákupná taška".
Drevitá vata- Ekologická a mäkká ochrana
Na prvý pohľad to znie ako protiklad - "drevená vata". Veď vata je mäkká a nadýchaná, zatiaľ čo drevo je tvrdé a pevné. Ale v tomto prípade ide o tenké, jemné drevené vlákna, ktoré sa vďaka svojej štruktúre správajú ako vata - tlmia nárazy a chránia krehké predmety. Takže "drevitá vata" nie je oxymoron, ale skvelý nápad! A navyše, je to oveľa ekologickejšia ako bublinková fólia!
Drevená vlna sa vyrába z dreva ihličnatých stromov, najmä zo smreka a borovice. Je to 100% prírodný a biologicky rozložiteľný materiál. V našej papierni nájdete drevitú vlnu vhodnú na balenie rôznych predmetov.
Ako ju hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: Môžu používať výraz "drevená vata", ale aj "drevené hobliny" alebo "vlna".
- Generácia X a Millennials: Používajú "drevená vata", "drevitá vlna"
- Zoomers: Častejšie hľadajú "papierová výplň", "ekologická výplň" alebo "wood wool".
Škatule od všetkého: Od topánok po cukor
V minulosti sa papierové krabice používali na balenie rôznych tovarov, od topánok a liekov až po cukor a syr. Tieto krabice sa často označovali podľa tovaru, ktorý v nich bol uložený, napríklad "krabica od topánok", "škatulečka od liekov", "krabica od cukru" alebo "škatľa od syra".
V minulosti sa kartónové krabice vyrábali ručne a boli pomerne drahé. Dnes sa vďaka moderným technológiám vyrábajú lacnejšie a vo veľkých množstvách. V našom e-shope nájdete krabice rôznych veľkostí a tvarov, vhodné na balenie a skladovanie rôznych predmetov.
Ako ich hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: Používajú tieto výrazy bežne, pretože si pamätajú časy, keď sa tieto krabice používali na balenie daného tovaru.
- Generácia X a Millennials: Môžu poznať tieto výrazy, ale častejšie používajú všeobecné výrazy ako "krabica" alebo "škatula".
- Zoomers: Pre túto generáciu sú tieto výrazy pravdepodobne neznáme. Ak by ich hľadali, použili by skôr všeobecné výrazy alebo by hľadali krabice podľa ich rozmerov a tvaru.
Ambaláž: Keď obal znie vznešenejšie (a francúzskejšie)
"Ambaláž" - znie to takmer ako zaklínadlo, však? Ale nebojte sa, v skutočnosti je to len vznešenejšie slovo pre "obal". Pochádza z francúzštiny a používa sa najmä v odbornom jazyku a v obchodnej sfére. Takže ak chcete zaznieť dôležito a sofistikovane, kľudne používajte "ambaláž" namiesto "obal". 😉
Slovo "ambaláž" má pôvod v starofrancúzskom slove emballer, ktoré znamenalo "zabaliť" alebo "vložiť do balíka"? A toto slovo zase pochádza z germánskeho slova in balljan, čo znamenalo "zabaliť do látky". Takže "ambaláž" má naozaj dlhú históriu!
V našom e-shope nájdete široký výber ambaláže, či už hľadáte krabice, tašky, papierovú výplň, alebo iné obalové materiály. A ak si nie ste istí, aký typ ambaláže potrebujete, naši odborníci vám radi poradia. 😊
Ako ju hľadajú:
- Boomers a staršie generácie: "Ambaláž? To znie ako niečo z lekárne... Dajte mi radšej obal, prosím." Alebo skúsia aj "embaláž", ak si spomenú na tento "francúzsky" výraz. Niekedy sa pomýlia a napíšu "embalage", lebo im to pripomína francúzsky jazyk.
- Generácia X a Millennials: "Ambaláž? Hmm, to sa používa skôr v práci... Ale v e-shope asi rozumejú, čo hľadám." Možno skúsia aj "embalage", keďže veľa slov v oblasti obalov pochádza z angličtiny a francúzštiny. Občas sa im podarí nájsť správny výraz "ambaláž", ale často sa stratia v záplave anglických a francúzskych výrazov.
- Zoomers: "Ambaláž? To je čo? Ja potrebujem packaging! A najlepšie eco-friendly!" "Ambaláž" im znie asi ako niečo z minulého storočia. Ak už musia použiť slovenský výraz, tak skôr napíšu "embaláža", lebo im to znie modernejšie.
Keď zákazník hovorí "po starom" (a zoomer "po novom")
Predstavte si, že ste majiteľom e-shopu s obalmi a príde vám takýto dopyt od babičky: "Dobrý deň, máte vo vašej papierni kurčatovky a nejakú výplň do škatule?" A hneď nato vám napíše email aj vnuk: "Zdravím, potreboval by som wrap pack, najlepšie ASAP. A ešte boxy na merch, viete, niečo fresh. Máte aj eco-friendly výplň? Potrebujem tovar zabaliť fakt safe, aby sa pri preprave nepoškodil."
V našom e-shope sa snažíme vychádzať v ústrety všetkým zákazníkom, bez ohľadu na to, akou generáciou sú a aký jazyk používajú. Veď napokon, jazyk je na to, aby sme sa dorozumeli, a obaly sú na to, aby sme chránili a skrášľovali svet okolo nás. 😊