Nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Možno vás to prekvapí, ale dokonca aj krabica z vlnitej lepenky je hotová veda. Naši klienti si to často neuvedomujú a svoju objednávku začínajú zhruba takto: „Potrebujem 500 krabíc, koľko ma to vyjde?“. Stáva sa, že svoju požiadavku doplnia o rozmery, prípadne si vyberú aj konkrétnu lepenku. No ani to nám nestačí na cenovú ponuku. Cenotvorbu ovplyvňuje množstvo faktorov a každý parameter navyše otvára nové polia možností. Klient veľmi rýchlo pocíti rozdiel medzi tým, čo by chcel, tým, čo v skutočnosti potrebuje a čo si môže dovoliť. Povedzme si, na čo všetko treba myslieť pred zadaním dopytu na vlnitú lepenku.
Bez rozmerov sa nepohneme
Nájdite si vhodnú konštrukciu
Prečo je vlnitá lepenka vlnitá?
A nakoniec dôležité drobnosti
Bez rozmerov sa nepohneme
Cenovú ponuku v žiadnom prípade neurobíme, ak nevieme rozmery. Zvyčajne stačí stanoviť vnútorný rozmer obalu. Ide najmä o prípady, keď potrebujete obal na tovar, ktorý už jeden obal má. Napríklad predávate zrnkovú kávu v menších škatuľkách a potrebujete obal na prepravu. Pri vlnitej lepenke sa rozmer štandardne udáva v poradí dĺžka x šírka x výška (L x B x H) a zvyčajne v milimetroch.
Niekedy však potrebujeme vedieť aj vonkajší rozmer obalu (pre potreby umiestnenia obalu v regáli alebo uloženia obalov na palety). Hrúbka materiálu (trojvrstvová vlnitá lepenka bude hrubšia ako jednovrstvová) aj konštrukcia má rozhodujúci vplyv na výsledný rozmer. Podľa toho zistíme, koľko lepenky sa zhruba spotrebuje. Výslednú cenu však do významnej miery ovplyvní aj výber konštrukcie.
Nájdite si vhodnú konštrukciu
Mnohí naši klienti vôbec netušia, akú krabicu chcú. Nevedia, ako by sa mala zatvárať, či má mať úchopy, či má byť zošitá, alebo len zlepená.
V takýchto prípadoch je veľmi nápomocný katalóg štandardizovaných konštrukcií, ktorý vydala Európska organizácia výrobcov vlnitých lepeniek (FEFCO). Nachádzajú sa v ňom základné „strihy“ obalov s medzinárodne známymi kódmi.
Náš tip: Prezrite si najvyhľadávanejšie FEFCO obaly v našom eshope.
Všetky štandardizované riešenia sa, pravdaže, vždy dajú ozvláštniť, ale zadarmo to nebude. Každá vymoženosť ide na úkor peňazí.
Najuniverzálnejšou konštrukciou a zároveň najlacnejšou alternatívou sú, samozrejme, klopové krabice. Ale pozor, pri zmene rozmerov môže cenu ovplyvniť aj zmena umiestnenia otvorov a klop. Nižšia krabica je napríklad drahšia ako krabica s tými istými rozmermi, ale nastojato.
Ak krabica vznikne na jednom stroji, je lacnejšia, ako keď sa na jednom stroji potlačí, na druhom vysekne a na ďalšom zlepí, previaže pásmi a pripraví na palety. Všetko si poriadne premyslite. Každé, aj zdanlivo banálne rozhodnutie, ovplyvňuje cenu.
Prečo je vlnitá lepenka vlnitá?
Vlny a ich výška sú azda najdôležitejším faktorom vlnitej lepenky. Určujú pevnosť v prietlaku a ovplyvňujú kvalitu potlače. Výška vĺn sa označuje veľkými písmenami (A – hrubá vlna, E – mikrovlna, G – najjemnejšia vlna a pod. Výber výšky a hrúbky vlny treba premyslieť.
V prvom rade preto, že hrúbka všetkých vĺn dokopy ovplyvňuje náklady na logistiku. V druhom rade preto, že valce, ktoré tvoria profil vlny, sa stroj od stroja líšia, a tak môžu mať kombinácie vĺn u rôznych výrobcov rôznu hrúbku lepeniek. Výrobný proces a rôzna nasiakavosť materiálov spôsobuje, že presnosť sa dá merať len na milimetre.
To môže skomplikovať život najmä výrobcom v strojárenskom (a inom exaktnom) priemysle. Môže, ale nemusí. Stačí sa o presnosti informovať dopredu a pripraviť sa.
A nakoniec dôležité drobnosti
Klienti často potrebujú všakovaké zošľachťovacie nátery, ktoré menia vlastnosti lepeniek (získajú nimi odolnosť proti vlhkosti a pod.). Tieto povrchové úpravy však vplývajú aj na hmotnosť a tým pádom aj na konečnú cenu obalu. Klienti tiež čoraz častejšie vyžadujú obaly s rôznymi certifikátmi.
Chcú obaly vhodné na priamy kontakt s potravinami, obaly, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu a pod. Špecifickejší materiál bude drahší. A nakoniec, cenu dnes už vo veľkej miere ovplyvňuje aj logistika a náklady na skladovanie.